Cookies στο
Grand Magazine

To Grand Magazine χρησιμοποιεί cookies για την καλύτερη δυνατή εμπειρία. Για να συνεχίστε να χρησιμοποιείτε το site, παρακαλούμε επιτρέψτε τα cookies, αλλιώς μπορείτε να ανατρέξετε σε οδηγίες του browser σας για το πως θα τα αποκλείσετε.
Επιτρέπω τα Cookies
CinemaCine News

Βραβεία Ίρις 2019 της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου
Ανακοινώθηκαν οι Υποψήφιοι για τα Βραβεία της ΕΑΚ για το 2018

 

Με μια σύντομη εκφώνηση από την αρμόδια συμβολαιογράφο Ουρανία Μικρού, παρουσία του Προέδρου Βασίλη Κατσούφη και του μέλους του ΔΣ Γιώργου Μακρή και χωρίς πολλές επισημότητες, ανακοινώθηκαν στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση, οι φετινές υποψηφιότητες για τα Βραβεία «ΙΡΙΣ» της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου.

Η απονομή θα πραγματοποιηθεί την Μ.Τρίτη 23 Απριλίου, για μια ακόμη χρονιά στη Στέγη, σταθερό υποστηρικτή της Ακαδημίας. Τη φετινή Τελετή Απονομής επιμελούνται οι Γιώργος Μακρής και Νίκος Καραπαναγιώτης, με παρουσιαστές ένα αγαπημένο ζεύγος της εγχώριας show business τον Γεράσιμο Σκιαδαρέση και τη Μπέσυ Μάλφα, που υπόσχονται μια βραδιά γεμάτη αγάπη για το Ελληνικό σινεμά.

10 χρόνια γιορτάζει φέτος η Ακαδημία που ιδρύθηκε τον Νοέμβριο του 2009. Με επίκεντρο τα Βραβεία Ίρις (που πήραν το όνομά τους το 2016) και τις ελληνικές ταινίες, γιορτάζει αυτή τη δεκαετία με προβολές σε όλη την Ελλάδα, που πραγματοποιούνται σε συνεργασία με το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου. Τα ευχάριστα νέα, όπως ανέφερε ο Γιώργος Μακρής, είναι ότι η φετινή πρωτοβουλία θα αποτελέσει τη βάση για τη δημιουργία ενός πανεθνικού εναλλακτικού δικτύου διανομής, που τα επόμενα δέκα χρόνια, θα επιχειρήσει να φέρει επιτέλους την ελληνική ταινία κοντά στο εγχώριο κοινό σπάζοντας τη μέχρι τώρα απόσταση.

Στη διαδικασία των Βραβείων Ίρις φέτος, συμμετείχαν 18 μεγάλου μήκους ταινίες μυθοπλασίας, 15 μεγάλου μήκους ταινίες τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ), 34 ταινίες μικρού μήκους και 4 μικρού μήκους ντοκιμαντέρ, που από φέτος η  Ακαδημία βραβεύει σε ξεχωριστή κατηγορία. Και φέτος η Ακαδημία δεν θα απονείμει Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων, ελλείψει συμμετοχών. Είναι γνωστός εξάλλου ο κανόνας ότι για να είναι επιλέξιμη μια ταινία θα πρέπει να κατατεθεί επίσημη αίτηση από τους ενδιαφερόμενους παραγωγούς.

Χορηγοί της 10ης, επετειακής, Τελετής Απονομής των Βραβείων Ίρις, είναι: η Nespresso, η Digi8, σταθερός συνεργάτης της Ακαδημίας και χορηγός επικοινωνίας η τηλεόραση του Alpha, που θα μεταδώσει τη βραδιά από το web tv της. Μια εβδομάδα πριν την τελετή την Τρίτη 16 Απριλίου, και για τον εορτασμό των δέκα χρόνων από την ίδρυση της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, θα πραγματοποιηθεί ξεχωριστό party με την υποστήριξη της Nespresso, παρουσία των υποψηφίων και εκπροσώπων του καλλιτεχνικού και δημοσιογραφικού χώρου.

Η Κάτια Γκουλιώνη στο ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Ακολουθεί η λίστα με τις υποψηφιότητες κατά σειρά εκφώνησης :

1.- Βραβείο Ειδικών Εφέ

Υποψήφιοι:

 1.- Για την ταινία 1968: Γιάννης Γεωργαρίου, Αλέξης Παράσχος

2. Για την ταινία Chinatown – Τα τρία καταφύγια: Αφοί Αλαχούζοι, Αντώνης Κοτζιάς, Ανθή Τσιρούκη, YAFKA

3.  Για την ταινία Holy Boom: Αντώνης Κοτζιάς, YAFKA 

2.- Βραβείο Μακιγιάζ

Υποψήφιοι:

 1.- Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Κατερίνα Βαρθαλίτου, Εύη Ζαφειροπούλου, Sanja Zecevic Markovic

2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Κυριακή Μελίδου

3.  Για την ταινία Οίκτος: Εύη Ζαφειροπούλου 

3.- Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*): 

 1.- Για την ταινία 1968: Δημήτρης Αθανασόπουλος, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμπομπιώτης

2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Γιάννης Σκανδάμης

3.  Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Νίκος Παπαδημητρίου, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Philippe Henry

4.- Για την ταινία Οίκτος: Στέφανος Ευθυμίου, Λέανδρος Ντούνης 

Η Θεοδώρα Τζήμου στο ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ

4.- Βραβείο Ενδυματολογίας

Υποψήφιοι:

1.- Για την ταινία 1968: Δάφνη Κολυβά, Εβελίνα Δαρζέντα

2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Κάτια Γκουλιώνη, Ieva Kupcane, Ilze Kasa, Ilze Negribe

3.  Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Τριάδα Παπαδάκη 

5.- Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:

1.- Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Laura Dislere

2. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Αντώνης Δαγκλίδης

3.  Για την ταινία The Waiter: Κώστας Παππάς 

6.- Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι:

1.- Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: COTI K (Κυριάκος Κωνσταντίνου)

2. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Χρήστος Δεληγιάννης

3.  Για την ταινία The Waiter: COTI K 

Ο Γιάννης Δρακόπουλος στον ΟΙΚΤΟ

7.- Βραβείο Μοντάζ

Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*)

1.- Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Χρήστος Γιαννακόπουλος

2. Για την ταινία Οίκτος: Γιάννης Χαλκιαδάκης

3.  Για την ταινία Obscuro Barroco: Γιώργος Λαμπρινός

4. Για την ταινία The Waiter: Γιώργος Μαυροψαρίδης, Ιωάννα Πογιαντζή 

8.- Βραβείο Φωτογραφίας

Υποψήφιοι:

1.  Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Simon Beaufils

2. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Ηλίας Κωνσταντακόπουλος, Ηλίας Αδάμης

3.  Για την ταινία The Waiter: Γιώργος Καρβέλας 

Η Στέλλα Φυρογένη στην ΠΑΥΣΗ

9.- Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Indra Burkovska

2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρία Φιλίνη

3.  Για την ταινία Chinatown – Τα τρία καταφύγια: Θέμις Μπαζάκα 

10.- Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Για την ταινία Οίκτος: Μάκης Παπαδημητρίου

2. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Fatih Al (Φάτι Αλ)

3.  Για την ταινία The Waiter: Γιάννης Στάνκογλου 

11.- Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

1. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Θεοδώρα Τζήμου

2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου

3.  Για την ταινία Παύση: Στέλα Φυρογένη 

Η Μαρίσα Τριανταφυλλίδου στο Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ

12.- Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Για την ταινία Οίκτος: Γιάννης Δρακόπουλος

2. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Αδάμ Βουσδούκος

3.  Για την ταινία The Waiter: Άρης Σερβετάλης 

13.- Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι(τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*):

1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Άγγελος Φραντζής, Σπύρος Κρίμπαλης

2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Κατερίνα Κλειτσιώτη, Νίκος Labot

3.  Για την ταινία Οίκτος: Ευθύμης Φιλίππου, Μπάμπης Μακρίδης

4. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης 

14.- Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*)

1. Για την ταινία Η Δουλειά της: Νίκος Labot

2. Για την ταινία Παύση: Τώνια Μισιαλή

3. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης,

4. Για την ταινία Holy Boom: Μαρία Λάφη 

15.- Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι:

1.- Για την ταινία 1968: Τάσος Μπουλμέτης

2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Άγγελος Φραντζής

3.  Για την ταινία Οίκτος: Μπάμπης Μακρίδης 

16.- Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

1.- Για την ταινία Θραύσματα: Μαριάννα Οικονόμου

2. Για την ταινία Τέταρτος τοίχος: Δημήτρης Γκότσης

3.  Για την ταινία Melan*cholia: Αριάδνη Κουτσαύτη 

17.- Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Υποψήφιοι πέντε (5):

1. Για την ταινία Άβανος: Παναγιώτης Χαραμής

2. Για την ταινία Βουρβουρού: Καρίνα Λογοθέτη

3. Για την ταινία Έκτορας Μάλο - Η τελευταία μέρα της χρονιάς: Ζακλίν Λέντζου

4. Για την ταινία Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν: Βασίλης Κεκάτος

5. Για την ταινία Λεωφόρος Πατησίων: Θανάσης Νεοφώτιστος 

18.-Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

1. Για την ταινία Ευτυχισμένοι Πρίγκιπες: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Πάνος Δεληγιάννης, Στέλιος Κοτιώνης, Ernst Fassbender

2. Για την ταινία Κωστής Παπαγιώργης, ο πιο γλυκός μισάνθρωπος: Ελένη Κοσσυφίδου, Ελένη Αλεξανδράκη

3. Για την ταινία Obscuro Barroco: Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, Ευαγγελία Κρανιώτη 

Σερβετάλης VS Στάνκογλου στο THE WAITER

19.- Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι:

(έξι (6) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*)

1. Για την ταινία 1968: Μάκης Αγγελόπουλος, Τάσος Μπουλμέτης

2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς, Άγγελος Φραντζής

3.  Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Θάνος Αναστόπουλος, Στέλλα Θεοδωράκη, Guillaum De Seille

4. Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρία Δρανδάκη, Julie Paratian

5. Για την ταινία Οίκτος: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος

6. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης, Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος. 

Συνοπτικά να πούμε ότι την κούρσα οδηγούν με 9 υποψηφιότητες η καθεμιά οι ταινίες Ακίνητο Ποτάμι και Ελεύθερο Θέμα και ακολουθούν ο Οίκτος με 8, η Δουλειά της και το The Waiter  με 6 η καθεμιά και τέλος από 5 το 1968 και το Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ. 2 υποψηφιότητες η καθεμιά έχουν οι ταινίες Παύση, Holy Boom, Chinatown και Obscuro Barroco.

Οι δυνατές όμως κατηγορίες φέτος είναι από τη μια η ταινία μικρού μήκους όπου συμμετέχει η αφρόκρεμα των μικρομηκάδων  (Θανάσης Νεοφώτιστος, Ζακλίν Λέντζου, Βασίλης Κεκάτος κ.α.) και ο α΄ γυναικείος ρόλος με τις 3 υποψήφιες να είναι εξίσου άξιες του βραβείου. Πρέπει ωστόσο να σημειώσουμε την ηχηρή απουσία από τις υποψήφιες της πρωταγωνίστριας στο Ακίνητο Ποτάμι Κάτιας Γκουλιώνη, περυσινής νικήτριας για την Πολυξένη.

Κατά τα λοιπά να επαναλάβουμε ακόμη μια φορά την ανάγκη της ενίσχυσης του ρόλου της Ακαδημίας και της αναβάθμισής της από κλειστή λέσχη βραβεύσεων σε ουσιώδη στυλοβάτη της εγχώριας κινηματογραφίας.

Να τονίσουμε και φέτος ότι τα βραβεία είναι καθαρά ηθικά και συμβολικά, χωρίς οικονομική υπόσταση και να ανανεώσουμε το Ραντεβού μας για τις 23 Απριλίου οπότε και θα μάθουμε τους νικητές…

Για τις υποψήφιες ταινίες Ακίνητο Ποτάμι, Ελεύθερο Θέμα, Οίκτος, Παύση, 1968, Η Δουλειά  της αλλά και τη μικρού μήκους Λεωφόρος Πατησίων αναζητήστε τα σχετικά άρθρα στο Grand Magazine.

Για περισσότερες πληροφορίες

www.hellenicfilmacademy.gr

www.facebook.com/greekfilmacademy

https://twitter.com/HellenicFilmAcd

Βαθμολογήστε:
Βαθμολογία: 0/5